Tehlikeli Madde Taşımacılığında Yer Alan Kişilerin Eğitimi (ADR/ TMGD)

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Yer Alan Kişilerin Eğitimi (ADR/ TMGD)

 

ADR KAPSAMINDA SAHA PERSONELİ EĞİTİMİ

Tehlikeli malların taşınması ile görevlendirilmiş olan kişiler, bu tür maddelerin taşınmasına ilişkin zorunluluklar uyarınca sorumluluklarına ve görevlerine uygun olarak eğitim almalıdır. Çalışanlar, sorumluluk almadan önce eğitim almalı ve gerekli eğitimi almadıkları sürece eğitimli bir kişinin doğrudan gözetiminde hareket etmelidir.
ADR saha personelinin alacağı eğitim aşağıda özetlenmiştir.


-Genel bilinçlendirme eğitimi;
Personel tehlikeli malların taşınmasına yönelik hükümlerin genel zorunluluklarına aşina olmalıdır. Bu kapsamda tehlike etiket ve işaretleri, ADR tank, paket, vb. zorunluklar anlatılmalıdır.

-Göreve özgü eğitim;
Personel, görevleriyle ve sorumluluklarıyla orantılı olarak, tehlikeli malların taşınmasını ilgilendiren düzenlemelerin zorunlulukları hakkında eğitim almalıdır.

Tehlikeli malların çok modlu şekilde taşındığı durumlarda, personel diğer taşıma şekilleriyle ilgili zorunluluklar hakkında bilgilendirilmelidir.

-Emniyet eğitimi;
Personel, yüklemeyi ve indirmeyi de içeren tehlikeli malların taşınması sırasında oluşan bir kazadaki yaralanma veya patlama riskinin derecesine bağlı olarak tehlikeli malların zararlarını ve tehlikelerini kapsayan bir eğitim almalıdır.

Sağlanan eğitim personelin güvenli elleçleme ve acil durum müdahale yöntemleri hakkında bilinçlendirmeyi amaçlamalıdır.

Düzenlemelerdeki değişimler göz önünde bulundurularak eğitim periyodik bilgi tazeleme eğitimleriyle pekiştirilmelidir.

Bu eğitimlerin T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Eğitim kurumlarından alınması zorunluk değildir, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı da bu konularda eğitim verebilir.

Dokümanları Görebilmek İçin Lütfen Giriş Yapınız